Cez odvahu ku slobode v práci

Keď nazriem do svojho detstva, zisťujem, že som mala naozaj veľkú dávku odvahy. Bez problémov som sa dokázala prihovoriť dospelému človeku, s bábikou v kočíku som prebrázdila polovicu dediny.

Odkočíkovala som takmer všetky bábätká v okolí. S radosťou som išla do obchodu na nákup, k neďalekej studni na vodu. Okúpať sa do studeného potoka v lete, či korčuľovať na jeho zamrznutých „vlnách“ v zime. Vybehnúť kopec so sánkami v rukách a užívať si jazdu na snehu. Čím rýchlejšie, tým lepšie. Akoby som tam teraz bola.

A ZRAZU KLIK.

Dostávam sa do obdobia, v ktorom som končila strednú školu, bola zo mňa malá šedá myš, ktorá občas vyhrabala kúsok odvahy z vrecka. Nemala som ani tušenia, čo zo mňa bude. Hlavne teda, keď sa už dobre učím, aby som úspešne došla do cieľa s titulom. Aj by som sa chcela zdokonaliť v angličtine, ale ísť do cudziny? Ja? Sama? To radšej nie. Nikomu tam nebudem rozumieť! Hm, budem radšej v bezpečí.

Kam sa podela moja odvaha? Vrecko bolo akési prázdne.

Začal mi do života čoraz viac hovoriť môj rozum. Moje detské sny a túžby sa začali zahaľovať závojom obáv, mojich myšlienok a názorov iných ľudí.

Žila som si vo svojej spokojnosti. Slastnej nevedomosti.

Život sa mi daril, po vysokej škole som sa zamestnala vo firme, ktorú som mala 10 minút cesty autobusom, podľa žiadaného „scenára“ som sa vydala, stihla som to ešte v 25tke. V zmysle „postav dom, zasaď strom“ sme ten dom postavili a s bábätkom vstúpili do jeho dverí. Aj na stromy prišiel rad.

Jednoducho, žiadne riziká, všetko na istotu. Moja nádoba odvahy však bola takmer prázdna. Odvahy žiť život naplno. Niečo zmeniť. Och áno, zmením najlepšie aj niekoho iného. Po ruke bol môj manžel. Ten má predsa zabezpečiť, aby som sa cítila milovaná! To musím zmeniť. Môj šéf mi má predsa dať najavo, že som dobrá v práci, ktorú robím. A hlavne, aby aj moji rodičia mohli byť na mňa hrdí. A teda som aj slušné dievča, tak aby si náhodou aj ostatní známi i menej známi mohli o mne myslieť len to dobré.

Nádobu odvahy naplnili moje vlastné očakávania a domnienky. Ako je to možné, že zrazu to nejde podľa predlohy? Moje istoty sa začali pomaly rúcať.

Prečo sa cítim neužitočne, nemilovaná, zraniteľná, nervózna?

Jedného dňa som si však uvedomila jedno … keď som mala päť rokov, spustila som sa dolu kopcom na bicykli, zabrzdila na štrku a nosom odhrnula kus cesty. Chrastu si pamätám dodnes, a aj skúsenosť, ktorú som tým získala. Bola som to JA, ktorá sa rozhodla sadnúť na bicykel znova.

Našla som v sebe svoju vlastnú silu. Silu tvoriť si svoju vlastnú cestu životom. Svoju vlastnú prítomnosť.

To, ako sa cítim, nemá na svedomí ani môj manžel, ani moje deti, ani môj šéf. Sú len nástrojom, ktorý ma učí, že niečo by bolo fajn urobiť inak. Niečo pochopiť, prijať a zmeniť.

Ako sa domnienky a očakávania postupne rozplývali, môj plameň odvahy získal prívod kyslíka, rozhorel sa a ja mám zrazu pocit, že som všade v bezpečí. Dokážem sa vložiť celá a naplno do toho, čo práve robím. Odovzdať kus seba. Do čohokoľvek. Vložiť lásku do pečenia chlebíka, do varenia čajíka z darov prírody, darovať objatie, poskytnúť radu, pomôcť s projektom. Mať odvahu vyjadriť to, čo si nosím v srdci. Prijatie, že iní majú právo ma neprijať.

Vďaka odvahe ísť do vecí naplno, zažívam pocit slobody, mám prácu, ktorú by som si nikdy vo svojich „šablónach“ nedokázala ani predstaviť.

S láskou Janka

Jana Hanusová
Som ne"obyčajná" žena ako Ty, manželka a matka troch detí. Túžim po tom, aby nám bolo v našich rodinách spolu krásne. Ukazujem ženám, ako je možné tvoriť teplo domova aj vtedy, keď už je doma cítiť chlad. Do môjho života môžete nazrieť tu . Som tiež autorkou eBooku Harmónia v rodine začína harmóniou v Tebe. Zdieľam v ňom návod, vďaka ktorému sa to darí mne. V eBooku Choďte už konečne spať! prinášam inšpiráciu, ako z večerov plných nervozity urobiť večer plný pohody ... nie je to však úplne bez práce, stačí to LEN robiť trochu inak.
Komentáre
  1. Jana Hájková píše:

    Janka, krásné to máš, hezky vystiženo, mluvíš mi úplně z duše. ❤️

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania Vášho komentáru