Ako môžem zmeniť môjho muža?

Verím, že vám táto otázka nejedenkrát napadla. Priznávam, nie raz som o tom snívala.

V časoch, kedy som sa cítila na všetko sama a mala som pocit, že on si žije svojím vlastným životom, by som ho najradšej zmenila. Trávil veľa času v práci, nemali sme čas sa poriadne porozprávať a to nehovorím o tom, že som mala pocit, že ho moje starosti vôbec nezaujímajú.

Potrebovala som, aby:

 • sa venoval viac deťom,
 • sa zaujímal o to, ako sa mám, ako sa cítim a čo potrebujem,
 • mi doprial čas pre seba,
 • ma niekam zobral bez detí,
 • mal záujem pomôcť mi s mojimi starosťami,
 • aby sa o mňa staral ako o kvetinu.

Dokázal ma naozaj vytočiť rôznymi otázkami, ktoré mali „podtext“, že nie som v niečom dobrá, že som zlyhala. Bola som vlastne citlivá na akékoľvek jeho pripomienky. Mala som očakávania, ktoré sa nenapĺňali.

Na druhej strane som nechápala, ako som ho mohla naštvať ja? Mala som dojem, že som tá najlepšia manželka na svete. Starala som sa o deti, všetko, čo sa týkalo vecí okolo nich, som zabezpečovala sama. Doma bolo vždy navarené, upratané, veci ožehlené. No, teda s príchodom nášho tretieho dieťaťa som musela výrazne poľaviť v nárokoch dokonalej gazdinej. A aj vďaka tomu sa priepasť medzi nami začala zväčšovať. Ako veľmi som ho chcela zmeniť!

PREČO TO ALE VLASTNE CHCEME?

U mňa to bolo jasné. Necítila som sa šťastná, milovaná, pochopená, mala som pocit, že mu na mne nezáleží.

Chcela som ho zmeniť, lebo JA som nedokázala zmeniť ten otrasný pocit, ktorý som si v sebe niesla. Pocit, že nie som dosť dobrá.

Počas našich rozhovorov som sa mu snažila vysvetliť, ako sa cítim a čo potrebujem. Akurát s jedným rozdielom. Hovorila som len o tom, čo by mal spraviť, aby som sa ja cítila šťastná. Ani som len netušila, čo ešte môžem urobiť pre to, aby ma dokázal pochopiť. Mala som pocit, že môj muž je z Marsu. Čo z Marsu! Až z Neptúna bol! Náš rozhovor častokrát nikam neviedol.

Trvalo mi pár rokov, kým som objavila, ako sa aj ja z Venuše dostanem na Zem a vďaka tomu naskočí na palubu z Neptúna aj môj muž.

Za počiatok tejto zmeny považujem svoje ROZHODNUTIE!

ROZHODLA SOM SA, ŽE BUDEM ŠŤASTNÁ A SPOKOJNÁ! JA TO DÁM!

A môjho muža som sa do toho rozhodla neťahať. On s tým, ako sa ja cítim, vlastne vôbec nič nemá! Je možné, že by sa mohol postaviť aj na hlavu a ja by som napokon necítila to vytúžené štastie. Nie je totiž zodpovedný za to, aby som oplývala radosťou a šťastím, aby som sa cítila ocenená, pochopená a milovaná.

Rozhodla som sa prijať akúkoľvek cestu k môjmu vytúženému snu, byť SAMA SO SEBOU SPOKOJNÁ! MAŤ SA RADA A NEČAKAŤ, ŽE TO BUDE ROBIŤ NIEKTO NAMIESTO MŇA.

A tak som prestala riešiť to, čo BY MAL UROBIŤ ON.

A veci sa postupne začali diať. Našla som spôsob, vďaka ktorému sa naše rozhovory prestali niesť v mene výčitiek. Objavila som cestu, na ktorej ma môj muž vypočuje, dokáže ma pochopiť, dôveruje mi, podporuje ma, venuje sa viac deťom a trávi so mnou čas. Áno, je to ten istý muž! Dokážeme spolu prerozprávať hodiny, nasmejeme sa ako „kone“ a aj organizácia v našej rodine nám šlape. A ak sa občas nejaké to koliečko na stroji harmónie zasekne, vieme, o čo sa môžeme oprieť. Kedysi som si to však vôbec nedokázala ani len predstaviť.

Ani váš partner nemá nič spoločné s vaším pocitom.

Je nástrojom, ktorý vás síce dokáže príšerne vytočiť, zapríčiniť, že sa cítite mizerne, ale vďaka nemu objavíte v sebe to, čomu sa hovorí vlastná rovnováha, harmónia. Je na vás, aby ste sa chopili tej príležitosti a išli do toho! Cestou, ktorá je vám zatiaľ možno neznáma, ale nie nemožná.

O tom, ako výčitky premeniť na pochopenie a ako sa nenechať vyviesť z rovnováhy, som napísala eBook. Nájdete v ňom návod, ktorý mne osobne otvoril oči a ktorý je nám barličkou v čase, keď sa u nás obloha občas zamračí.

Ako to máte vy? Prečo vlastne chcete, aby sa váš partner zmenil?

Možno si želáte, aby ten váš muž

 • konečne odložil ten mobil, zdvihol svoj zadok z gauča a išiel konečne navŕtal tie poličky do kúpeľne,
 • rozprával o vás pekne pred svojimi kamarátmi,
 • si vás zastal pred vašou svokrou,
 • vám doprial ísť zacvičiť, kým sa on postará o deti,
 • vedel aspoň obyčajnú krupicovú kašu uvariť deťom,
 • sa nesprával ako decko a postavil sa k problémom ako chlap,
 • konečne doniesol poriadny príjem do domácnosti, veď vy ste predsa na materskej,
 • nezabúdal na vaše narodeniny a výročie vašej svadby,
 • myslel viac na deti a venoval im svoj čas,
 • nečakal doma „mama“hotel,
 • vás počúval a nedal na reči susedov a kamarátov,
 • bola vaša rodina pre neho priorita.

Ak už máte jasno v tom, ako inak by sa mal váš partner správať, zostáva vám ešte ten krok najdôležitejší. A tým je vaše rozhodnutie. Nikoho do neho neťahajte. Nech sa týka iba vášho pocitu.

A preto sa pýtam: „Ako sa chcete cítiť vo vašom živote?“

Tak sa pre to rozhodnite! A VY to DÁTE!

Janka

PS: Je možné, že sa v tom cítite sama a máte pocit, že by ste potrebovali podporu. Rada vás uvidím v uzatvorenej FB skupine, v ktorej nájdete spriaznené duše a pomocnú ruku.

Jana Hanusová
Podporujem a sprevádzam ženy a mužov na ich ceste k vlastnej SEBAHODNOTE. Učím ich, čo znamená veriť sám sebe, svojim túžbam a ukazujem im cestu, ako ich naplniť. O mojej ceste sa dozvieš tu >>
Komentáre
 1. Andrea píše:

  Dobrý večer,aka je to skupina rada by som sa pridala.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania Vášho komentáru