Šťastný život neznamená život bez starostí

Keď mal Patrik asi 3 roky, mali sme s „babami“, kolegyňami pracovné stretnutie. Tých stretnutí nebývalo veľa, keďže každé moje vzdialenie sa od rodiny znamenalo dôsledne zabezpečiť predovšetkým starostlivosť o Paťka. Ako to pri babských poradách býva, začiatok každej sa niesol v tónoch našich súčasných zážitkov, pocitov, aktuálneho diania v našom živote.

Spomínam si, ako som sa cítila úplne vyfľusnutá a každé malé „osobné voľno“ bolo pre mňa veľmi vzácne a veľmi som sa naň tešila. Fungovanie okolo Patrika si vyžadovalo veľa času a energie. Znamenalo to neustále cestovanie po rehabilitáciách, lekároch, špeciálnych pedagógoch … „Vy ste matka, vy musíte!“ tak som to mala vštepované od jeho narodenia.

Akoby to ale bolo, keby ku mne z nášho spoločného stretka neprišlo jedno poznanie. Moje vlastné.

„Jani, Ty by si potrebovala mať tak víkend sama pre seba,“ odznelo na stretnutí.

Nie, ja by som potrebovala nájsť niečo, čo u mňa neurobí zmenu na jeden víkend, ale natrvalo.“ prišla mi myšlienka, ktorú som viac nepustila.

Po víkende by som sa totiž znovu vrátila do rovnakého kolotoča. Hľadajte za tým však väčšiu „misiu“.

Keď od hluku utekáš, on Ťa vždy dobehne.

Neutekala som totiž pred situáciami, ale pred vlastnými pocitmi. Pocitmi, ktoré vyvolávali moje myšlienky, že

  • nemám ani chvíľu pre seba,
  • na všetko som sama,
  • musím byť dokonalá mama,
  • dôležitý je Paťko, ja už to nejako zvládnem.

Došlo mi , že potrebujem zmeniť svoje pocity. Páni, to sa povie. Ešte keby som vedela, ako na to. Cítila som však jedno, že takto to už nechcem. Nechcem z domu utekať, na chvíľu sa povzbudiť a potom znova skĺznuť do rovnakých pocitov nespravodlivého života. Vnímala som to tak, že robím predsa všetko tak, ako sa očakáva, som predsa dobrá mama a tá najlepšia manželka (samozrejme, z môjho uhla pohľadu). Tak prečo tie pocity ťažoby?

Bolo také jednoduché vidieť, ako sa iní majú dobre. Veru, zvykneme sa navzájom porovnávať, ak veci nemáme tak, ako by sme chceli a vidíme, že ľudia okolo nás, ich majú.

  • Ako si iní dovolia odísť na víkend bez detí a my to tak nemáme.
  • Ako sa iným vyskakuje, keď manžel zarába v zahraničí.
  • Ako sa ON dostal k pracovnému miestu, lebo tam má známosti.

Ale je to vlastne to, čo NAOZAJ CHCEME? Boli by sme už potom naozaj šťastní, keby to dosiahneme? Pomôžem si úryvkom z filmu Pokojný bojovník.

„Keď nedostaneš to, čo chceš, tak trpíš. A aj keď dostaneš presne to, čo chceš, tak rovnako trpíš. Pretože si to nemôžeš udržať večne.

Ak teda dostaneme to, čo chceme, máme pocit šťastia. Na krátku chvíľu, ktorá rýchlo pominie. Šťastie nám totiž príde zvonka. Nevyviera z nášho vnútra.

Nepotrebujem odísť na víkend bez detí, aby som zažívala pocit slobody a ľahkosti. A tiež viem, že cítiť sa neustále šťastne je CESTA.

Šťastný život neznamená život bez starostí. Šťastie treba nachádzať vo veciach, ktoré už teraz máme. Starosti sú ich súčasťou. Učia nás pokore, trpezlivosti, poznávaniu vlastných potrieb. Učia nás vystúpiť z role OBETE. Lebo my nie sme obeťami našich životov, sme ich TVORCAMI.

Mala som v úmysle tento článok ukončiť, zostalo by však ešte niečo nevypovedané …

Ak chceme dosiahnuť zmenu v našom živote, chvíle, ktoré nám dodajú energiu, povzbudia nás, sú veľmi dôležité. Lebo len v momentoch, v ktorých „zabudneme“ na naše trápenie, si dokážeme vytvárať život, po akom túžime. Ak zostávame v negatívnych myšlienkach, nemáme šancu zažiť pocity, o ktorých snívame. Tak teda žime, maľujme, tancujme, hrajme, spievajme, choďme do prírody, na masáž … urobme čokoľvek, kedy sa cítime príjemne a vtedy rozprúďme naše predstavy. Ako by to asi malo vyzerať zajtra, o mesiac, o rok … a potom našu túžbu odovzdajme. Bez očakávaní. Veci sa začnú diať. A my sa budeme len s vďačnosťou prizerať.

S láskou,

Janka

Jana Hanusová
Podporujem a sprevádzam ženy a mužov na ich ceste k vlastnej SEBAHODNOTE. Učím ich, čo znamená veriť sám sebe, svojim túžbam a ukazujem im cestu, ako ich naplniť. O mojej ceste sa dozvieš tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania Vášho komentáru